Klient: Centrum Hewelianum
Data: 2012-2014
Miejsce: Gdańsk
Zakres prac: projekt koncepcyjny, projekt wykonawczy, nadzór autorski
Powierzchnia: 150m2
Autorzy: Mio Design Studio, Shoq Studio
Współpraca: Michał Urban
Zdjęcia: Szymon Nęcki
Laboratorium Pana Kleksa

Laboratorium to przestrzeń doświadczalno – warsztatowa, miejsce naukowych zabaw przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Poszczególne sale swoją nazwą i scenografią nawiązują do słynnej Akademii Pana Kleksa. Mamy kolorowy świat Bajdocji, klimatyczną podwodną Abecję, Krainę sennych lusterek na granicy snu i jawy oraz „piegowatą” Kuchnię Pana Kleksa.


Inkblot Laboratory

The Inkblot Laboratory is an experiment and a workshop space, the center of educational games devoted to children from kindergarten and early school age groups. Each room refers to the famous children classic “The Inkblot Academy” by Jan Brzechwa. We have a colorful world of Bajdocja, underwater Abecja, the Sleepy Mirrors Land on the verge of dream and „freckled” kitchen.

Bajdocja

Wykreowany świat to połączenie wpływów estetyki wschodu z bajkowym światem roślin. Wśród kolorowej flory, fragmentów oazy oraz różnej wielkości miękkich półkul znajdują się główne elementy wyposażenia:
ściana multimedialna – kompozycja z różnej wielkości otworów i guzików, która kryje w sobie atrakcje m.in. : stanowiska multimedialne, schowki, kalejdoskop, okulary stereoskopowe. W ścianie znajduje się przejście do następnej sali przez przeskalowany „kleksowy” guzik;
kula – zagadkowa sfera, w której umieszczony został kontrastowy do bajkowej Bajdocji świat Wyspy Wynalazców. Wewnątrz światło pochodzi z projektora, a ściany mają miękkie srebrne wykończenie.
Kolory w pomieszczeniu są żywe i intensywne. Strefa jest dobrze doświetlona, wzbogacona o kilka akcentujących reflektorów.

Kraina Sennych Lusterek

Koncepcja sali bazuje na motywie podróży – podróży morskiej, podróży we śnie. Lusterka – element zaczerpnięty z Akademii Pana Kleksa – wprowadzają do wnętrza nierealność na granicy snu i jawy. Wylewający się z przeskalowanej beczki atrament to także woda morska, na której unoszą się kolorowe koła ratunkowe (siedziska, klocki). Na stojącym z boku maszcie zamontowany zostanie żagiel (tablica interaktywna z projektorem). Wokół masztu znajduje się drewniane podniesienie w formie umownej tratwy. Elementy we wnętrzu duplikują się: na umieszczonych po obu stronach pomieszczenia falach morskich znajdują się grafiki wg rys. Jana Szancera przedstawiające morskie przygody pana Kleksa. Na kolejnej ścianie zawisną szafki/półki „guziki”, w których przechowywane będą porwane przez fale zabawki.

Abecja

Kraina spowita jest w ciepłej bursztynowej kolorystyce, gdzie znajdują się stanowiska prezentujące proste prawa fizyki. Do dalszej części podwodnego świata udajemy się przez pomarańczowy koral. W kolejnych salach, w chłodniejszej tonacji, dzieci poznają podmorski świat roślin i zwierząt np. przy pomocy tablicy magnesowej z przekrojem dna morskiego.

Kuchnia Pana Kleksa

W Kuchni Pana Kleksa dzieci eksperymentują przy kolorowych stołach w kształcie koła. Pod wpływem światła ekspozycyjnego półprzezroczyste powierzchnie rzucają kolorowe cienie, które mieszają się tworząc wielobarwne kompozycje na podłodze i ścianach. Na ścianach znajdują się wielkoformatowe kolaże grafik Jana Szancera, kontrastujące swą mocną kreską z kolorowymi plamami.