Klient: Muzeum Fryderyka Chopina
Data: 2008
Miejsce: Muzeum Chopina w Warszawie
Zakres prac: projekt konkursowy
Autorzy: Olga Bardan, Maciej Chociej, Anna Maraj, Maciej Radnicki, Piotr Turkiewicz
Ekspozycja w Muzeum Chopina

Opowieść o Fryderyku Szopenie to kilka punktów tematycznych, m.in.:

KOMPOZYTOR. By ukazać proces komponowania Chopina, sięgnęliśmy po kontrolowany chaos. Wśród rozrzuconych po sali szklanych kart papieru umieściliśmy oryginalne strony z nutami. Część z nich spokojnie spoczywa w gablotach między taflami, pozostałe zostały rozwiane po sali przez tajemniczą zewnętrzną siłę.

SALON WARSZAWSKI MIKOŁAJA CHOPINA. W wydzielonej przestrzeni, pośrodku sali, została zamieszczona dokładna replika salonu Mikołaja Chopina – ojca Fryderyka. Ściany bryły, poza funkcją odgradzającą, odgrywają rolę gablot. Eksponaty umieszczone są w podświetlonych wnękach osłoniętych taflą szklaną, na której znajdują się opisy tematyczne. Dodatkowym elementem zamontowanym w ścianie są wizjery. Patrząc przez nie, podglądamy mieszkańców salonu.

SALA KONCERTOWA. Pierwszym wrażeniem, które ogarnia zwiedzającego, po wkroczeniu do sali koncertowej jest uczucie ciszy i spokoju. Sala spowita jest ciemnością, w niewielkiej odległości dostrzec można migoczące kolorowe struktury. Pośród mgły kolorowych pasków,znajduje się kilka cylindrycznych półprzezroczystych nisz, podświetlonych snopami pionowego światła. W samotności, oderwany od rzeczywistości, zwiedzający może usiąść na wygodnym siedzisku i w wyodrębnionej całkowicie przestrzeni cieszyć zmysły muzyką i obrazem otaczającego go kolorowego pomieszczenia. Niszę wypełnia ciepłe światło, pulsujące z muzyką, które kontrastuje z ciemnością zewnętrza.

KRYSZTAŁOWA GROTA. Przestrzeń dla dzieci. Na środku sali znajduje się legendarne jeziorko, nad którym rozpościera się lustrzana półkula. Sklepienie zostało skomponowane sferycznie z kawałków luster, w których to dzieci mogą szukać swoich odbić. Poniżej znajduje się legendarne małe jeziorko. Pod lustrzanym sklepieniem stworzyliśmy sztuczne echo, które wzbogaca odczucie przestrzeni i daje okazje do zabawy.